ԱՄՆ-ի խոշորագույն մայնինգային ընկերությունը՝ MARA Holdings-ը, փաստաթղթեր է ներկայացրել Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով (SEC)՝ $2 միլիարդի բաժնետոմսեր տեղաբաշխելու համար։
Ընկերությունը գործարք է կնքել ներդրումային բանկերի՝ Barclays, BMO, Cantor Fitzgerald և այլ կառույցների հետ, որոնք շուկայական գներով կտեղաբաշխեն արժեթղթերը։ Ստացված միջոցները MARA-ն նախատեսում է օգտագործել «ընդհանուր կորպորատիվ նպատակների» համար, այդ թվում՝ Bitcoin-ի գնումների և շրջանառու կապիտալի համալրման համար։
2024 թվականի հուլիսին ընկերությունը հայտարարել էր, որ այլևս չի վաճառի մայնինգով ստացված Bitcoin-ները և սկսել է մետաղադրամներ ձեռք բերել շուկայից՝ ստեղծելով սեփական պահուստ։ Ավելի վաղ MARA-ն արդեն թողարկել էր պարտատոմսեր մինչև 2030 թվականը, որպեսզի ֆինանսավորում ստանա կրիպտոարժույթ գնելու համար։
MARA-ի հաշվեկշռում այժմ կա 46 374 BTC (մոտ $3,8 միլիարդ), ինչը երկրորդ խոշորագույն պահուստն է հասարակական ընկերությունների շրջանում՝ Strategy-ի (Մայքլ Սեյլորի ընկերության) հետևից։ Ընկերության զեկույցում նշվում է, որ նրա ռազմավարական նպատակը «Bitcoin-ի մայնինգն ու երկարաժամկետ պահպանումն է»։
MARA-ի բաժնետոմսերը Nasdaq բորսայում ներկայումս վաճառվում են $12,46-ով։ Տարվա սկզբից դրանք էժանացել են ավելի քան 27%-ով։
2024 թվականի հոկտեմբերին MARA-ի ղեկավար Ֆրեդ Թիլը Forbes-ին տված հարցազրույցում հայտնել էր, որ ընկերության խոշորագույն բաժնետերը BlackRock-ն է, որը դրանից առաջ ուներ 13-14% բաժնետոմսեր։