Փետրվարին գերատեսչությունը պարտավորեցրել էր Wildberries-ին և Ozon-ին ստեղծել պայմաններ, որոնց համաձայն զեղչերը հնարավոր կլինեն միայն վաճառողի համաձայնությամբ։ Երկու ընկերություններն էլ խոստացել էին ուսումնասիրել կարգավորողի պահանջները։
Wildberries-ը տեղեկացրել է վաճառողներին ավտոմատ ակցիաների մասնակցության մեխանիզմի փոփոխության մասին։ Ընկերությունը ձեռնարկատերերի անձնական կաբինետում նոր գործառույթ է ավելացրել, որը վաճառողներին թույլ կտա թույլատրել կամ արգելել իրենց ապրանքների ընդգրկումը ավտոմատ ակցիաներում։
Ապրիլի 9-ից վաճառողները կկարողանան ընտրել արգելքի ժամկետը՝ 7 օր, 30 օր կամ անժամկետ։
ՖԱՍ-ը ներկայումս սպասում է մարտավարական փոփոխությունների տեխնիկական ավարտի հաստատմանը, որը կապահովի վաճառողների համար ակցիաներին մասնակցելու կամավոր և թափանցիկ մեխանիզմ։
Wildberries-ի մամուլի ծառայությունը նշել է, որ ակցիաներին մասնակցության արգելման ֆունկցիան ներդրվել էր 2024-ի սեպտեմբերին, սակայն այն գործում էր միայն 30 օր, որից հետո վաճառողները պետք է նորից թարմացնեին կարգավորումները։ Անժամկետ արգելքի դեպքում համակարգը այլևս ինքնուրույն չի կիրառի զեղչեր այդ ապրանքների համար, քանի դեռ վաճառողը չի հանել արգելքը։
«Այս փոփոխությունը թույլ կտա վաճառողներին սահմանափակել առանձին ապրանքների կամ ամբողջ կատալոգի մասնակցությունը ակցիաներին, եթե դա չի համապատասխանում նրանց վաճառքի ռազմավարությանը։ Սակայն վաճառողները դեռ կկարողանան ձեռքով միանալ ակցիաներին ցանկացած պահի, եթե պայմանները նրանց համար շահավետ լինեն», — նշել են ընկերությունում։
Վաճառողները լրացուցիչ կտեղեկացվեն, երբ նոր գործառույթը հասանելի դառնա։