Ռոսկոմնադզորը բացատրել է Արագ վճարումների համակարգի խափանման պատճառը
Արագ վճարումների համակարգի (ԱՎՀ) աշխատանքի խափանումները կապված են Ազգային վճարային քարտային համակարգի (ԱՎՔՀ) ենթակառուցվածքում տեղի ունեցած անսարքության հետ։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Ռոսկոմնադզորի մամուլի ծառայությանը։ Սակայն գերատեսչությունը չի հստակեցրել, թե ինչը դարձել ԱՎՔՀ-ի խափանման պատճառ։ Ներկայումս մասնագետները վերականգնում են համակարգի աշխատանքը։
ԱՎՀ-ի Telegram-ալիքում հայտնել են, որ իրավիճակը կարգավորվել է Մոսկվայի ժամանակով 11:32-ին։
Այնուամենայնիվ, ԱՎՔՀ մամուլի ծառայությունից ընդգծել են, որ խնդիրները առկա էին միայն ԱՎՀ-ի աշխատանքում։ Մնացած ծառայությունները գործում են բնականոն ռեժիմով։
Արագ վճարումների համակարգում խափանումները տեղի են ունեցել մարտի 26-ին։ Downdetector ծառայության տվյալներով՝ հազարավոր օգտատերեր ամբողջ Ռուսաստանից բողոքներ են թողել ԱՎՀ-ի աշխատանքի վերաբերյալ։ Խափանման պատճառով տարբեր բանկերի հաճախորդները չեն կարողացել փոխանցումներ կատարել կամ գնումներ վճարել համակարգի միջոցով։ Այս իրավիճակը ազդել է բազմաթիվ ֆինանսական կազմակերպությունների վրա։ Մոբայլ հավելվածների միջոցով ԱՎՀ-ից օգտվելու փորձի ժամանակ համապատասխան ծանուցումներ են հայտնվել խափանման մասին։
ԱՎՀ-ի աշխատանքի խափանումները մարտի 26-ին միակ խնդիրը չեն եղել։ Անհայտ հաքերները հարձակում են իրականացրել «Լուկոյլ» ընկերության համակարգերի վրա։ Դրա հետևանքով հաճախորդները չեն կարողացել վճարել բանկային քարտերով լցակայաններում, ինչպես նաև օգտվել հավատարմության ծրագրի քարտերից։ Բացի այդ, այս իրավիճակը ազդել է նաև ընկերության աշխատակիցների վրա, որոնք չեն կարողացել մուտք գործել իրենց աշխատանքային համակարգիչներ։
Ավելի վաղ, մարտի 24-ին, խափանում էր տեղի ունեցել նաև Ռուսաստանի ինտերնետ ցանցում։ Օգտատերերը բախվել էին տարբեր կայքեր բացելու, ինչպես նաև որոշ ծառայություններից օգտվելու դժվարությունների։ Ռոսկոմնադզորի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ իրավիճակը կապված է օտարերկրյա սերվերային ենթակառուցվածքի օգտագործման հետ։ Մասնագետները ֆիքսել էին անսարքություններ այդ սարքավորումներում։
Նմանատիպ իրավիճակ էր գրանցվել նաև մարտի երկրորդ կեսին։ Մասնավորապես, մարտի 20-ին գրանցվել էր նույնատիպ խափանում, որն, ըստ Ռոսկոմնադզորի, նույնպես պայմանավորված էր օտարերկրյա սերվերների օգտագործմամբ։